W ŁÓŻKU Z KINIĄ I IGNASIEM – DOBRY MARKETING CZY BITWA BULDOGÓW W ŚWIECIE LITERACKIM

z16723550Q,Kinga-Dunin-i-Ignacy-Karpowicz

No i zniknąłem na ponad tydzień. „Ta” bakteria / gronkowiec / sepsa przybyła, zobaczyła i tylko na chwilkę zwyciężyła. Spustoszyła wszystko z siłą wodospadu, huraganu, tajfunu i jeszcze czego tam chcecie. Na szczęście już wszystko dobrze i można zająć się konkretami 🙂 . Dziś chcę wrócić do pamiętnej sprawy sprzed kilku tygodni, która rozegrała się prawie w przeddzień gali rozdania nagród literackich Nike, a mianowicie sporu mentorki z protegowanym – Kingi Dunin a Ignacym Karpowiczem…

Nieoficjalnie poszło o dług, który to wedłu Dunin został przez Karpowicza nieuregulowany. Pisarz w odpowiedzi na to wydał oświadczenie, że był molestowany seksualnie przez kobietę. Pani Dunin ponoć żądała, by Karpowicz sypiał z nią w łóżku. Była akcja – reakcja, ale ta tym nie zakończono. Kinga Dunin chyba ze swojego arsenału wyciągnęła działo największego kalibru i zrobiła panu Karpowiczowi coming out i to nie z byle kim, ale z sekretarzem nagrody Nike Juliuszem Kurkiewiczem. I tym sposobem Karpowicz chyba stracił szansę na nagrodę za rok 2014.

W sumie niby taka pudelkowa historia – olać to, ale ja chciałem sprawdzić czy Karpowicz wielkiem pisarzem był i szybko zakupiłem trzy e-booki jego autorstwa: „Balladyny i romanse” , „Sońka” i „Ości” (za tę ostatnią była naminacja do nagrody NIKE 2014).

2590-6

No i zagłębiłem się w lekturę. Zacząłem od „Balladyn i romansów”nie mając zielonego pojęcia o czym to będzie. I super zaskoczenie. Karpowicz postanowił pomieszać świat bogów (m.in. Nike, Afrodytę, Jezusa, Ozyrysa, Lucyfera i wiele innych) ze światem ludzi. Tych pierwszych zesłał na Ziemię.  Kombinacja ta okazała się zarazem prosta i oczywista (przecież ludzie codziennie koegzystują ze swoimi bogami). Pytanie tylko kto z obu grup jest bardziej ludzki ? Przeczytane i polecam.

12242-6

Kolejna pozycja to „Sońka”. Historia kobiety gdzieś z pogranicza polsko – białorusko – uraińskiego. Traf chce, że wzięty i znany krytyk teatralny trafia pod strzechy starej kobiety, która to opowiada mu historię miłości swojego życia zaznanej w czasie II wojny światowej z hitlerowskim żołnierzem. Niezwykle brutalny świat zewnętrzny, nieoszczędzający Sońki w czasach wojny został zastąpiony miłością wojenną i to bardzo nietypową. Przeczytane i polecam.

7264-6

Ostatnia książka to „Ości”. Czasem „wejść” w książkę jest bardzo trudno. W tym wypadku tak miałem, ale w trakcie czytania wciągnęło mnie totalnie. Cholera… i o czym jest ta powieść ? Chyba o relacjach międzyludzkich i na pozór ciężko uwierzyć, że ludzie / pary mogą miec „takie” problemy, ale teraz jestem naprawdę pewny, że jest mnóstwo ludzi z takim rodzajem dylematów, przemyśleń, problemów, psychoz. Relację między głównymi bohaterami kręcą się jak na karuzeli i każdy z nich może sobie wyskoczyć bądź wskoczyć w dowolnym czasie i miejscu. Przeczytane i polecam.

I teraz pytanie, czy cała afera łóżkowa miedzy Dunin a Karpowiczem nie była jedynie akcją marketingową? Jeśli tak to z mojej perspektywy udała się w 100 procentach. Zakupiłem trzy e-booki. Z zakupu jestem bardzo zadowolony i dziś w ciemno kupię kolejną powieść Karpowicza. A że nagrody brak ? Za rok będzie kolejne rozdanie.

Miłego weekendu!

One comment

  1. Hm. Dostałam dawno temu od mamy „Balladyny i romanse” i ze wstydem przyznaję, że nie przeczytałam. Ale chyba szybko nadrobię tę zaległość!
    Pozdr. A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.