Season / Edition – mój serialowy rok 2016.

Ciemności za oknem sprzyjają odrabianiu zaległości serialowych. W 2016 roku trochę nazbierało się pozycji do obejrzenia. Oczywiście część śledziłem na bieżąco, ale że doba ma tylko 24 godziny, niektóre trzeba było odłożyć na później. Z racji, że już nowy rok panuje niepodzielnie od kilku tygodni, mogę pozwolić sobie na podsumowanie ostatniego roku, jakże bogatego w ciekawe pozycje serialowe. Pewnym (a może nie) zaskoczeniem jest, że na mojej liście brak polskich seriali (czyt. np.”Belfer”), ale chyba moje upodobania to poprzeczka nie do przejścia dla rodzimych produkcji. Jak zawsze staram się nie robić rankingu, po prostu tworzę listę z krótkim komentarzem. Zatem do dzieła:

1) „Westworld”
Miałem obiekcje przed tym serialem, bo dziki zachód, kowboje, a średnio takie klimaty lubię. Nic bardziej mylnego, sceneria to tylko tło (niemal dosłownie) do prawdziwej akcji w serialu. Jak dla mnie pozycja obowiązkowa.

2) „The Night out”
W obecnym świecie, gdzie napada się na bary z kebabem, Polska dla Polaków to wyraz patriotyzmu, a na kierowcę seicento wydaje się skazujący wyrok bez udowodnienia winy, to serial ten świetnie ukazuje jak nic nie jest czarno-białe. Ameryka oszalała po 11 września, a reszta świata z resztą też. Na szczęście są jeszcze niezależne sądy (jeszcze?).

3) „American Horror Story: Roanoke”
Przyznam szczerze, że „Hotel” był rozczarowujący. Pojawiały się liczne opinie, że 6 seria też już nie trzyma poziomu. Zgodzę się, że sama historia nie wciąga, ale forma tej serii jest po prostu genialna. Oglądamy niby tak popularny obecnie fabularyzowany dokument, ale jak zawsze jest podwójne dno.

4) „American Crime Story: The People v. O. J. Simpson”
Serial ukazuje proces O.J. Simpsona od kuchni. Oglądasz i nie możesz uwierzyć, że „tak” można. Obsada aktorska jak marzenie, zdobywająca najważniejsze nagrody aktorskie. Gorąco polecam.

5) „Black Mirror”
Trzeci sezon jest zrobiony z rozmachem i dużo większym budżetem niż dwie poprzednie serie. Każdy odcinek to osobna wciągająca historia. Niby wszystko dzieje się w niedookreślonej przyszłości, ale mamy wrażenie, że to wszystko dzieje się teraz. Każdy odcinek daje do myślenia, jest też ostrzeżeniem przed tym dokąd zmierzamy jako cywilizacja. Bardzo polecam również pozostałe serie.

6) „The Fall”
Trochę spóźniłem się na ten serial, dlatego łyknąłem wszystkie 3 serie od razu. Warto bardzo dla Gillian Anderson. Nie do końca wiemy, czy to kryminał czy dramat psychologiczny, ale na pewno trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka. Też polecam.

7) „Fargo” 2
Jesteście fanami części pierwszej, będziecie i drugiej. Nadal mega wysoki poziom aktorstwa.

8) „Narcos”
Kontunuujemy oglądanie poczynań Narcosa i grupy ścigającej bossa narkotykowego. Choć wiemy choćby z wikipedii jak historia się zakończy, serial trzyma w napięciu i nadal nie mogę uwierzyć, że historia działa się naprawdę. Musicie.

9) „Mr. Robot”
Ja mimo krytyki części drugiej nadal jestem wiernym fanem serialu. Jest jeszcze bardziej schizujący niż sezon 1.

10) „The X-Files”
Raczej dla koneserów. Przy ostrej konkurencji serialowej i z uwagi na niebywały wzrost jakości seriali „Z archiwum X” może się wydawać niemal muzeum. Ja z sentymentu zobaczyłem.

11) „Mozart in the jungle”
Nadal śmiesznie, dużo fajnej muzyki no i w tej serii Monica Bellucci.

12) „Stranger things”
Pewnie dla niektórych lektura obowiązkowa zeszłego roku. Ja tylko średnio podjarany.

13) „Transparent”
Śmiech przez łzy ciąg dalszy, a takie połączenie uwielbiam zawsze.

14) „House of cards”
To chyba też dla najtwardszych fanów. Moim zdaniem poziom nadal wysoki i już szykuję się na 5 sezon.

15) „Skam”
Norweski serial o młodzieży. Za jednym zamachem od razu 3 sezony. Każdy opowiada z perspektywy innego nastolatka. Skuszony zostałem opinią, że to najlepszy na świecie serial o młodych ludziach i nie pomyliłem się. Naprawdę dobra rzecz.

Oprócz powyższej 15-ki, widziałem również kilka guilty pleasures:
-Empire
-Modern Family
-Scream Queens

Miłego oglądania

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.