Patriotyzm XXI wieku – 3 moim zdaniem najbardziej patriotyczne polskie piosenki ostatnich lat

13 grudnia to rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Włączając wiadomości zobaczymy marsze z pochodniami, kiepskie przemówienia polityków, pielgrzymki pod willę Jaruzelskiego i oczywiście słowo „ojczyzna” odmieniane przez wszystkie przypadki.
Ja tę rocznicę postanowiłem upamiętnić trzema patriotycznymi pieśniami polskimi, ale oczywiście trochę przewrotnie…
Naprawdę szczerze uważam, że te trzy poniższe propozycje są chyba najlepszymi patriotycznymi utworami ostatniej dekady.

Miejsce 1

Mister D. feat Monsieur Z – „Tęcza” czyli Dorota Masłowska. Nie jestem zbytnim fanem jej książek, ale lubię jej zdolności słuchowe do wychwytywania mowy ulicy, tak więc wolę ją w skali mikro (na poziomie słów) niż makro (treść książki jako całość). Niemniej jednak „Tęcza” urzekła mnie totalnie, a tekst o talerzyku (wsłuchajcie się dobrze) rozłożył na łopatki (niby nic, a tłumaczy wiele). Do tego klip wizualnie świetny.

Miejsce 2

Jezus Maria Peszek – „Sorry Polsko”. Peszek śpiewa o nowoczesnym patriotyzmie i zgadzam się w pełni, że chodzi właśnie o głosowanie w wyborach, kasowanie biletów ect. Jak słucham tej piosenki to przypomina mi się niemiecki skecz opisujący sytuację w miejskim autobusie, w którym jedzie Niemiec tureckiego pochodzenia i neonazista. Ten drugi oczywiście niegrzecznie krzyczy do tego pierwszego, by wracał skąd pochodzi. W pewnym momencie wchodzi kontroler i prosi o bileciki. Bilet wyjmuje tylko Turek…

Miejsce 3

Czesław Śpiewa – „Nienawidzę cię Polsko”. Czesław wie o czym śpiewa, bo sam wychował się na obczyźnie. Niestety dobrze jest tam, gdzie nas nie ma. Poza tym piosenka ta przypomniała mi, że najgorsze rasistowskie teksty słyszałem w Wielkiej Brytanii z ust polskich emigrantów. Aha no i wielki plus za teledesk a’la VHS z lat 90tych.

 

PS: jeśli klikniecie na ikonkę youtube’a na samym dole mojego bloga to otworzycie playlistę (NUTY z MARCHWITHME) z piosenkami, które zamieściłem we wpisie. Na tej playliście będę stopniowo zamieszczał wszystko co muzycznie inspirujące i interesujące.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.