Lubię white power

Czy kiedykolwiek zetknęliście się z albinosem? Przypomnę, że osoba dotknięta albinizmem charakteryzuje się brakiem pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka. Jak sięgam pamięcią tylko raz w życiu widziałem taką osobę – było to w Ha Noi, gdzie biała Wietnamka sprzedawała owoce na jednym ze straganów. Ostatnio jednak spotkałem się z tym tematem na niwie kultury. Zobaczyłem fajny teledysk, przeczytałem ciekawą książkę i obejrzałem interesujący film, gdzie pojawia się bohater – albinos.

Na pierwszy rzut prezentuję klip do piosenki „Gosh” Jamie XX.  Już wcześniej wspominałem, że płyta „In colour” to jedna z moich ulubionych płyt zeszłego roku. Jamie XX nagrał drugi teledysk to tego utworu.

Książka, w której głównym bohaterem jest osoba z bielactwiem to „Dygot” Jakub Małeckiego. Jeśli lubicie sagi rodzinne z małą zagadką kryminalną to na pewno polubicie tę pozycję. To historia rodziny zaczynająca się pod koniec II Wojny Światowej, a kończąca się w dziesiejszej Polsce. W oficjalnym trailerze książki tak zachęca się do lektury: „Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji. Porywające obsesje, niszczące namiętności i groza przemijania”. Polecam.

Ostatnią propozycją związaną z tym tematem jest film „Biały cień” (2013). Film izraelskiego reżysera Noaza Deshe otrzymał we Wrocławiu Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty w 2014 roku. Obraz ten to historia tragicznych losów Afrykańczyków dotkniętych albinizmem. Od dawna w takich krajach jak Tanzania, Kenia i Kongo stosuje się preceder kupowania ciała lub narządów albinosów i sporządzania z nich amuletów. Dochodzi do wielu bezsensownych mordów na tym tle. Głównym bohaterem filmu jest Alias – młody albinos z tanzańskiej wioski. Po tym, jak zostaje świadkiem brutalnego morderstwa swojego ojca, również albinosa, matka wysyła go do miasta, by tam poszukał schronienia. Równie gorąco polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.